Çiğ Köfte Sushi Hazırlanışı

Türkiye’de gıda sektörünün parlayan yıldızlarından çiğ köfte, ülkemizin sınırlarını da aşarak Uzakdoğu topraklarına kadar adını duyurdu. 2013 yılında Şanghay’daki gıda fuarında bir Türk firması tarafından sushi görünümü verilen çiğ köfte, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Şanghay’da yapılan bu jest ile adını duyuran çiğ köfte sushi her geçen gün giderek daha da yaygınlaşıyor.

Kendi imkanlarıyla ve el becerisiyle çiğ köfte sushi hazırlamak isteyen kişiler ise biraz vakit ayırarak kısa sürede bu lezzeti tadabilir.

Çiğ Köfte Sushi İçin Gerekli Malzemeler

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Yaklaşık olarak 6-7 kişilik bir çiğ köfte sushi hazırlamak için 1 adet kuru soğan, 5 diş sarımsak, 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı 7 türlü köfte baharatı, 2 yemek kaşığı domates salçası, 4 çay bardağı kadar köftelik bulgur, yarım çay bardağı kadar zeytinyağı, 1 yemek kaşığı kadar nar ekşisi, standart boyda 1.5 bardak su, tuz ve en az 4 adet lavaş ekmeği bulunması gerekiyor.

Tercihen urfa isotu ve çeşitli baharatlarda eklenebilir. Lakin çiğ köfte sushi eğer ikram için hazırlanıyorsa misafirlerin damak tadına göre baharat tercihi yapılması daha doğru olur.

Çiğ Köfte Sushi Hazırlanışı

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Çiğ köfte sushi hazırlamaya başlamadan önce unutulmamalıdır ki baharatlar lezzeti doğrudan etkiliyor. Bu nedenle baharat tercih ederken kaliteli ve güvenilir yerlerden temin etmek çok önemlidir. Kötü bir baharat tüm emekleri boşa çıkarabilir. Aynı şekilde iyi ve kaliteli bir baharat ise çiğ köftemizi daha da tatlandırabilir.

İlk olarak soğan ve sarımsaklar ince ince doğranmalıdır. Daha sonra çiğ köfte tepsisine belirtilen ölçeklerde salça, soğan, sarımsak, nar ekşisi, baharat çeşitlerini koyup yoğurmaya başlanır. Bir süre yoğurduktan sonra harca yavaş yavaş köftelik bulgur eklenerek karıştırılır.

Bu aşamaya kadar bulgur ve suyun hiç buluşmaması gerekiyor. Bu nedenle soğanlar tamamen gözle görülemeyecek seviyeye gelene kadar harcın yoğrulmaya devam edilmesi gerekiyor. Soğan tamamen harcın içinde kaybolup eriyince bir avuç su alıp yoğurmaya devam edilir. Avuca su alıp yoğurma işlemi harç her katılaşmaya başlandığında 2-3 kez yapılabilir.

Çiğ köfte harcı yumuşamaya başlayınca zeytinyağı eklenmelidir. Bu aşamadan sonra yoğurma işlemine 5 dakika daha devam edilmelidir. Bu süre sonunda çiğ köftenin tadılması gerekir.

Tüm bu aşamalar itina ile yapılmış malzeme ölçeklerinde ve zamanlamalarında hata yapılmamış ise çiğ köftenin kıvamı tutmuştur. Lakin tatma işleminde çiğ köftenin tadında bir farklılık gelirse panik yapmaya gerek yoktur. Muhtemelen herhangi bir malzeme eksik veya fazla konulmuştur. Bu durumda diğer malzemelerden ekleme yapılarak kıvamın tutturulmasıyla bu sorun kolaylıkla halledilebilir.

Çiğ Köfte Sushi Servis Edilişi

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Çiğ köfte sushi lezzeti kadar servis edilişi ile de önemlidir. Eğer lezzet istenilen ayarda ise lavaşlar çiğ köftenin yağına sürülerek yağlanır.

Daha sonra ise bir avuç dolusu çiğ köfte lavaşın üzerine koyularak lahmacun gibi iyice yayılır. Bu aşamadan sonra ise tercihen yeşillik, nar ekşisi ve acı sos gibi ek malzemeler koyulduktan sonra lavaş sıkı bir şekilde sarılır.

Sarılan lavaş bıçakla sushi büyüklüğünde uzunluğu kısaltılarak 8-9 parçaya bölünür. Bu aşamadan sonra ise dilimlenen lavaşlar uygun bir tabağa çiğ köfte yukarıya bakacak şekilde sushi servisi şeklinde yerleştirilir. Sunum konusuna önem veren kişiler turşu veya marul ile farklı şekillerde de servis edebilir. Çiğ köfte sushi bu şekilde yenilmeye ve ikram edilmeye hazır hale gelir.