Etli çiğ köfte satışı, Avrupa Birliği’ne dâhil olma çerçevesinde yapılan düzenlemelerden biri olarak Meclis’te tartışılan bir husus olma niteliği taşıyor. Bu yasak, halihazırda pişmiş olan etlerin bayatlarını bile baharatlayıp etin bayat olduğunun anlaşılması engelleniyorken, çiğ köfte gibi bir baharat denizinde üretilen hatta ve hatta çiğ olarak piyasaya sürülen bozuk eti, kolay bir surette yutturabilecek esnafa ve yüzlerce çiğ et kaynaklı hastalığa karşı alınmış bir tedbirdir.

Ayrıca yenilecek miktarda üretilip taze olarak tüketilmesi problem teşkil etmiyorken, yiyecek sektöründe göz ardı edilemeyecek derecede kilo kilo üretilen ve olması gerekenden daha fazla bekletilen bir yiyecek olduğu için satışı yasaklanmıştır. Etli çiğ köfte beklenmeden tüketildiği müddetçe bir problem teşkil etmemekte fakat beklediği halde bazı sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü etsiz çiğ köfte tüketmek mecburi bir hal almıştır.

Et Yerine Bulyon

Etli çiğ köfte maksimum bir gün içerisinde tüketilmeli. Aksi takdirde çiğ et yüzünden meydana gelen parazitler, göz ardı edilemeyecek rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Çiğ etin, çiğ köfte üretiminde yasaklanması üzerine çiğ et tadı veren bulyon kullanılmaktadır. Fakat burada çok dikkat edilmesi gereken bir husus gözden kaçmaktadır:

Çiğ köfte, her ne kadar Urfa gibi üretimi fazla olan yerlerde bekletmeden ve günlük olarak üretilip tüketilse de çoğu ilimizde bekletilerek tüketilen bir yiyecek türüdür. Bu sebepten dolayı, çiğ köftede bulyon kullanmak, tıpkı çiğ et gibi bakteri üremesinin önünü açmaktadır. Eğer çiğ köfte etsiz olarak tüketilecekse bulyonsuz olarak da tüketilmeli.

Çiğ köftede bulyon kullanılması, tüketici tarafından anlaşılamamakta ancak laboratuvarlarda yapılan tetkikler neticesinde anlaşılmaktadır. Bu yüzden hazır çiğ köfte yemekten son derece kaçınılmalıdır.

Helali Arama Yolları

Türkiye, Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu bir coğrafya olarak bilinmektedir. İslam’ın getirdiği bazı kurallar mevcuttur. Bu kuralların içinde helal yemek ve içmek de yer almaktadır. Bunun etsiz çiğ köfte ile alakası nedir?

Eti yenen hayvanların Besmele ile kesilmesi icap etmektedir. Besmele ile kesilmeyen hayvanlar dinen mundardır. Mundar olan hayvan etinin yenilmesi ise haramdır. Fakat Türkiye’de bu konuya tam zıt hareket edilmekte ve hatta kesilmiş hayvan ithal edilmektedir. Kesilmiş hayvanın ithal edilmesi demek, gayrimüslim kişiler tarafından Besmelesiz kesilen hayvan demektir. Bu yüzden herhangi bir şüpheye mahal vermemek için çiğ köfte etsiz yapılmalı.

Vejetaryen Menü

Çiğ köfteyi yoğuracak kişi veya tüketecek kişiler vejetaryen olabilir. Bu yüzden çiğ köftede etin kullanılmaması icap edebilir. İsotun ve Frenk suyunun kaliteli olması halinde etsiz çiğ köfte, etli çiğ köftenin tadını aratmayacaktır.

Malzeme Kıtlığı

Çiğ köfte yapımında etin kullanılmamasının bir diğer sebebi ise etin temin edilememesidir. Et bulunmadığı takdirde çiğ köfte lezzetsiz olacak diye bir durum söz konusu bile değildir. Hatta çiğ köfteyi etsiz yapmak, yoğurma işlemindeki süreyi asgari seviyeye indirmek ve derhal çiğ köfteyi tüketmeye geçmek demektir. Diğer malzemelerin kaliteli olması, çiğ köftenin et olmadan da yapılmasına imkân tanımaktadır.