çiğköfte-istanbulçiğköfte

Doğu yöresinin yıllardan vazgeçilmez yemeği olan çiğköfte, özellikle Urfa tarafında çokça tüketilmektedir. Yöreye has olan bu yemek, kısa zamanda günlük tüketim haline de gelmiştir. Hatta ve hatta evlerinde malzeme bulunduran insanlarımız, belirli gün ve haftalarda çiğköfteyi kendileri yaparak tüketmektedir. Fakat mükemmel bir çiğköftenin yapım aşaması da, gerçekten farklıdır ve hassastır. Sizlere, mükemmel bir çiğköfte yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirteceğiz. Aynı zamanda birbirinden ilginç ve ilk defa duyabileceğiniz ipuçları da vereceğiz. Peki, mükemmel bir çiğköfte yoğurmanın sırrı nedir?

Çiğköfte Yapılırken Salça Kullanımı Çok Önemli

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Salça kullanımının çiğköftede çok önemli olduğunu insanlarımızın hepsi bilmeyebilir. Halbuki çiğköfteye asıl tadını veren de muhakkak salçadır. Urfa’da doğal bir şekilde evlerde yapılan biber salçaları tercih edildiğinde, ortaya gerçekten de mükemmel bir lezzet çıkar. Eğer Urfa yapımı biberiniz yoksa, marketteki domates salçalarını kullanmak yerine evinizde kendi yaptığınız biber salçasını kullanabilirsiniz.

Simit Bulgur Kullanılmalı

Çiğköfte yapan işyerleri veya evde yapan insanlarımız, genellikle esmer veya normal bulguru tercih eder. Halbuki sumut, yani simit bulgur dediğimiz ince bulgur tercih edildiğinde hem yoğurma işlemi kolay olur, hem de çiğköfteye ayrı bir lezzet katılır.

Etli Yapılıyor İse Doğru Seçilmeli ve Terbiye Edilmeli

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Çiğköfteyi etli yapmak istiyorsanız, en iyi tercih kuzu eti olacaktır. Kuzu etini aldıktan sonra tüm sinirleri ayıklayın ve 3-4 sefer mutfak robotunuzu kullanarak işlemden geçirin. Bu sayede etiniz yumuşacık olacaktır ve dağılmayacaktır.

Tepsi Seçimine Dikkat!

Normal bir tepside çiğköfte yoğurmak size eziyet verecektir. Altı tırtıklı paslanma çelik veya bakır tepside yoğurma işlemi yaparsanız hem işiniz kolaylaşır, hem de malzemeleriniz sağa sola dağılmaz. Bu sayede fazla efor harcamadan mükemmel bir lezzet çıkarabilirsiniz.

Eldiven Kullanmayın

Çiğköfte yoğururken eldiven kullanmamalısınız. Çünkü yemek, elinizin sıcaklığıyla ortaya çıkmalı. Ayrıca elinize açık bir yara varsa mecburen eldiven kullanarak da yapabilirsiniz.

Çiğköftede İsot Kullanın

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Şanlıurfa yöresinde meşhur bir biber türü olan isot, resmen çiğköfte için yapılıyor diyebiliriz. Bulunduğu yörede çokça tüketilen ve neredeyse her yemeğin içerisine ilave edilen İsot, hem yemeğin lezzetini arttırıyor, hem de tatlı bir acılık hissi veriyor. Bu nedenle çiğköftede kesinlikle belirli bir ölçüde isot kullanmalısınız.

Yoğurma Aşamasına Dikkat

Çiğköfteyi yoğururken, kesinlikle kıvama dikkat edin. Eğer çiğköfteyi gereğinden az yoğurursanız çiğköfte bulguru sert olur ve sürekli yüksek bir sesle dişlerinizin arasına girer. Fazla yoğurma durumlarında da çiğköfte hamur kıvamı alır ve yerken tat alamazsınız. İkisinin ortasını tutturmalısınız.

Yazın Buz Kullanın

Yaz ayının sıcağında bir çiğköfte yoğurmak istiyorsanız, bulguru haliyle biraz ıslatmanız gerekecek. Bu işlemi yaparken kesinlikle buz kullanın. Soğuk bir ortamda bulgur iyice kendine gelir ve hızlı ıslanmak yerine yavaşça ıslanarak kıvamını almaya başlar.

Yeşil Soğan ve Maydanozlar

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Çiğköftenin son aşamaları bittikten sonra, yeşil soğan ve maydanozları ince ince doğrayarak leğene harman etmelisiniz. Daha sonra birkaç tur daha yoğurarak lezzeti daha da güzel hale getirebilirsiniz.

Sarımsak Sosu Lezzet Katar

Çiğköfteniz, son olarak ilave ettiğiniz sebzelerden sonra bitince normal tüpte sarımsağı, pul biberi ve yağı iyice kavurun. Daha sonrasında 1 yemek kaşığı çiğköfteye harman edin ve bir tur yoğurun. Yemek esnasında mükemmel bir doygunluk ve tat verecektir.

Mükemmel bir çiğköfte yoğurmanın ipuçlarını aldıysanız, artık siz de evinize eşsiz lezzetlere kapı açabilirsiniz. Kısa zamanda fazla yorulmadan mükemmel lezzette çiğköfte yapabileceksiniz.

TAGS: