Tarih boyunca Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan çiğköfte, günümüzde de yediden yetmişe herkes tarafından sevilmekte ve afiyetle tüketilmektedir. Kimisi kendi evinde kendi elleriyle yoğurarak ailesine ve sevdiklerine çiğköfte ziyafeti sunmayı tercih etmekte, kimisi de hemen hemen her mahallede bulunabilen çiğköfteci dükkanlarına giderek bu eşsiz tadı, farklı kaynaklardan denemektedir.

Çiğköftenin ilk örnekleri etlidir ve nesiller boyunca etli olarak tüketilmiştir. Başta Şanlıurfa yöresi olmak üzere, ülkemizin çeşitli yerlerinde evlerde üretilen çiğköfteler çoğunlukla etlidir. Ancak geçtiğimiz 20 sene boyunca damak zevkimize hitap eden yeni bir lezzet hayatımıza girmiştir.

Etsiz çiğköfte daha hafif olması, üretiminin, tüketiminin ve sindiriminin daha kolay olması, hem de pahalı bir besin kaynağı olan eti barındırmadığı için maliyetinin daha düşük olması nedeniyle halkımızın çoğunluğu tarafından benimsenmiş ve sofralarımızdaki yerini almıştır.

Evde üretiminin yanı sıra, hemen hemen her sokak, mahalle ve semtte bulunabilen çiğ köfte dükkanlarından da etsiz çiğköfte temin edilebilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren çiğköfte üretim ve satış tesisleri, günümüzde ise bir endüstri halini almıştır. Öyle ki, her mahallede ve bölgede illa ki çiğköfte satışı yapan bir dükkan mevcuttur.

Hal böyle olunca, çiğköftecilik işi de nispeten az maliyetli oluşu, çabuk tüketilmesi ve insanların beğenisini kazanması nedeniyle kendi iş yerini açıp hizmet sektöründe yer almak isteyen vatandaşlar için de oldukça popüler bir hale gelmiştir. İrili ufaklı onlarca çiğköfte zincir firması, vatandaşlara bayilik vererek hem kendi ürünlerinin satışını gerçekleştirmiş, hem de sektöre yeni girmek isteyen aktörlere bir iş kapısı açmıştır.

Çeşitli adda, tatta ve türde çiğköfte üreten bu zincir firmalar, hemen her mahallede ve semtte yer alan dükkanlarında ürünlerinin satışını yapmakta ve vatandaşın etsiz çiğköfte lezzetine erişimini kolaylaştırmaktadır.

Günümüzde gerek kendi adıyla gerekse kökeni olan ilin adıyla açılmış onlarca çiğköfte dükkanı bulunmaktadır. Kimi lezzetiyle, kimi fiyatıyla, kimi etsiz çiğköfte kavramına getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren bu zincirler arasından bir firma, bu üç özelliği de bünyesinde barındırması nedeniyle diğerlerinden bir adım öne çıkmaktadır.

İstanbul Çiğköfte

Uygun fiyat, tadına doyulmaz lezzet ve etsiz çiğköfteye kattığı ekstra niteliklerle sektörün başta firmalarından olmayı başaran İstanbul Çiğköfte; 2013 yılından beri hem ülkemizde hem de başta Almanya, Bosna Hersek, Avusturya ve İsviçre olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde hizmet vermektedir.

Türk çiğköftesini dünyaya tanıtan ve ülkemizde oldukça popüler bir lezzet olan çiğköfteyi dünya insanıyla da buluşturan İstanbul Çiğköfte eşsiz lezzeti, sağlıklı ve hijyenik ürünleri ve kolay erişimi nedeniyle en çok tercih edilen çiğköfte markalarından biri haline gelmiştir.

İstanbul Çiğköfte Neden Bu Kadar Lezzetli

Bir etsiz çiğköftenin lezzetini belirleyen en önemli unsur bulgurdur. Bulgurun kalitesi ve özellikleri çiğköftenin lezzetine doğrudan etki eden en önemli faktörlerden biridir. Hangi bulgurun kullanıldığı, bulgurun ne şartlarda temin edilip üretimde yer aldığı ve ne ölçüde kullanıldığı çiğköfte yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir.

Tarım olanakları bakımından oldukça zengin olan ülkemizin her bölgesinde değişik boy ve özelliklerde bulgur üretilmektedir. İstanbul Çiğköfte’nin tercih ettiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bereketli topraklarında yetişen iri esmer bulgur, çiğköfte yapımı için oldukça uygun ve bu bulgurla yapılan çiğköfteler de oldukça lezzetlidir. Ayrıca bu bulgur; B vitamini bakımından oldukça zengin olması ve içerdiği çeşitli mineral ve madensel tuzların yanı sıra kanser düşmanı Lignan maddesini de barındırması nedeniyle oldukça sağlıklıdır.

Çiğköfte yapımında bulgurun kendisi kadar yoğurulması ve yoğurulduktan sonra bekletilmesi de lezzetine katkı yapan önemli unsurlardandır. İstanbul Çiğköfte’de temin edilen bulgurlar ustaca yoğurulup kıvama getirildikten sonra eşsiz lezzetini alması için optimal şartlarda bir süre bekletilmektedir.

ACILI LOKUMMM…

Çiğköfteye asıl tadını veren başlıca lezzet kaynakları biber ve salçadır. İstanbul Çiğköfte, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde doğal bir şekilde üretilen salçaları kullanmakta ve bu salçalar İstanbul Çiğköfte’nin çiğköftelerinin lezzetine lezzet katmaktadır.

Kullanılan pul biber de doğal olarak üretilmekte ve maksimum hijyen koşullarında saklanmakta ve çiğköftenin içine karıştırılarak acı severlere eşsiz bir ziyafet sunmaktadır. Pul biberin yanı sıra dünyanın dört bir yanından getirilen 20 çeşit baharat da İstanbul Çiğköfte’nin lezzetine lezzet katmakta ve damakları şenlendirmektedir.

İstanbul Çiğköfte’nin olmazsa olmazı isottur. Çiğköftenin de olmazsa olmazı olan, hatta çiğköfte için üretildiği bile söylenen isot İstanbul Çiğköfte’nin eşsiz lezzetinde önemli bir paya sahiptir.

Şanlıurfa bölgesinden getirilip özenle saklanan isot, hijyenik koşullarda çiğköfteye ilave edilmekte ve bu sayede çiğköfte severlere unutulmaz bir çiğköfte deneyimi yaşatılmaktadır.

İstanbul Çiğköfte’nin lezzetinin ayrılmaz bir parçası da çiğköfte yapımında kullanılan zeytinyağıdır. Doğal, taze, ferah ve lezzetli zeytinyağı İstanbul Çiğköfte’nin çiğköftesine kıvamını vermektedir.

Çiğköftenin süsü, görüntüsünün ve lezzetinin son parçası tabii ki de içinde yer alan sebze ve yeşilliklerdir. İstanbul Çiğköfte’nin çiğköftesinde, özenle yetiştirilen domates, marul, kıvırcık, maydanoz gibi yeşillik ve sebzeler çiğköfteye ilave edilmesiyle görsel bir ziyafet oluşturmanın yanı sıra, siz müşterilerimize sağlıklı ve ferah bir çiğköfte deneyimi yaşatmak hedeflenmektedir.

DOYAMAZSIN!

Son olarak da pastanın çileğini atlamak olmaz…

Sarımsak, pul biber ve yağın kavurulmasıyla elde edilen sos, çiğköfteye ilave edilip tekrar yoğurulur ve bu sos İstanbul Çiğköfte’nin lezzetini tadına doyulmaz bir tatla tamamlar.

İstanbul Çiğköfte; bulgurunun kalitesi ve lezzeti, salçasının doğallığı, sebzelerinin tazeliği ve pulbiber, isot ve dünyanın dört bölgesinden getirilen 20 çeşit baharatın egzotikliği ile damakları şenlendiriyor. E haliyle size de afiyetle yemek düşüyor. Afiyet olsun!

Çiğköfte gibi çiğköfte; İSTANBUL ÇİĞKÖFTE