Yöremizin vazgeçilmez lezzeti olan çiğköfte, neredeyse düzenli olarak her gün tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Doğusundan batısına kadar tüm kentlerde ticaret alanına bile dönüşen çiğköfte, gerçekten de bambaşka bir lezzettir. Kısa zaman önce çiğköfte dükkanlarının ne olduğunu bilmezken, şimdilerde o işyerlerine giderek çiğköfte yemek için sabırsızlanıyoruz.

Çiğköfte yapan işyerlerinin, kendine has sunum çeşitleri vardır. Ayrıca çiğköfteyi evde yapan vatandaşlarımız da kendine özgü olarak sunum çeşitleri geliştirmiştir ve kendi geleneklerinde sunum yapmaya başlamışlardır. Peki çiğköfteyle hangi sunumlar yapılabilir, hangi sunumlar daha şık görünür?

1-) Sıradan Porsiyon Sunum

Herhangi bir işyerine gittiğinizde, çiğköfteyi istediğiniz gibi yemek için porsiyon siparişi verirsiniz. Bildiğiniz gibi çiğköfte tabağın kenarlarında gelir. Ortasında marul, yanlarında maydanoz ve tabağın bir kenarında nar ekşisi veya acı sos bulunur. Porsiyon sunumu, çok sıradan görünse de aslında en rahat ve en basit sunum şeklidir. Hem güzel görüntüye sahiptir, hem yiyen kişinin işi kolaylaşır hem de yapımı zor değildir. Bu nedenle sıradan porsiyon sunumu, evde de yapılabilir.

2-) Çiğköfte Dürüm Sunumu

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Çiğköftenin dürüm olarak sunulması basit ve sıradan görünse de, bu da en az porsiyon tabağı kadar rahat bir sunum şeklidir. İnsanlar dürümlerin içerisine istediği malzemeleri koyar ve kendi kafasına göre dürüm yaparak kısa sürede bitirir. Dürüm sunumu son derece basit ve rahat bir sunum şeklidir.

3-) Sushi Çiğköfte Sunumu

çiğköfte-istanbulçiğköfte

Sushi çiğköfte sunumu, son yıllarda popüler olan bir sunum şeklidir. Son zamanlarda ortaya çıkmasına rağmen bir hayli rağbet görmeyi başaran sunum şeklinde, çiğköfte Japon usulü çubuklarla yenir. Tabii ki bunu yemesi o kadar da zor değildir. Öncelikle çiğköfte, ince bir dürüm halinde katlanır. Daha sonra dürüm, belirli boy ve ölçüde tek tek kesilerek servis tabağının kenarlarına konur. Üzerinden nar ekşisi dolaştırılır ve çeşitli sebzelerle servis yapılır.

Sushi çiğköfte sunumuyla beraber nohut da yapabilirsiniz. Çiğköfte servis tabağının yan kesimlerinde olacağı için, ortaya soslu nohut koymak lezzeti gerçekten de değiştiriyor. Zaten sushi şeklinde sunum yapan işyerleri de, mutlaka malzemelerin ve servisin içerisinde soslu nohut kullanabiliyor. Nohut yapmak için öncelikle nohut kaynatıyorsunuz ve daha sonrasında kendinize özgü sos ilave ederek bulamaç haline getirip, servis tabağının ortasına ilave ediyorsunuz.

4-) Ağaç Sunumu

çiğköfte

Çiğköfte ağaç sunumu, çok fazla malzeme gerektirmeyen ve güzel görünüşlü bir sunum tarzıdır. Öncelikle tabağın alt kısmına yatay olarak dört veya beş tane çiğköfte dizersiniz. Daha sonrasında ise yatay çiğköftelerin üzerine bir adet dik çiğköfte yerleştirin. Bu yapının sağ tarafına ise keyfinize göre domates koyun (fazla abartılı doldurmayın) ve çiğköftenin üzerine dik ve tabağa yatay olacak şekilde kuzukulağı (ekşi ot) ilave edebilirsiniz. Görüntü tıpkı yeni bir ağaca benzeyecektir ve tadı da gayet nefis olacaktır.

Herhangi bir davetiniz varsa veya evinizde kendiniz çiğköfte yoğurduysanız, bu süsleme ve servis yöntemlerini kullanarak ortaya mükemmel görüntüler çıkarabilirsiniz. Sıradan servislerin yanı sıra, diğer sunumlara yöneldiğinizde, bu sunum tarzlarını daha da geliştirerek hayal gücünüze göre belki de daha hoş ve pratik sunumlar doğurabilirsiniz.

Sunumlarla ilgili bir ipucu verecek olursak, hangi sunumu yaparsanız yapın mutlaka tabağınızın bir köşesinde nar ekşisi ve limon bulunsun. Bu sayede çiğköfteyle beraber mükemmel sunumlar yapabilecek, aynı zamanda öz malzemelerinden de ayırt etmemiş olacaksınız. Normal sunumlara bağlı kalmadan kendi sunumlarınızı geliştirin ve çiğköfteyle beraber nasıl hoş görüntüler yakalayabileceğinizi ispatlayın.