Türkiye’nin çiğ köfte kültürü her sofraya yakışır bir şekilde ilerlemektedir.  Ülkemizde üretilen ve yapımında tamamen doğal malzemeler kullanılan bu gıdanın tüketimi de bir hayli fazladır. Neredeyse her şehrimizde bulunan bayileri ile bütün müşteri hacmini ellerinde bulundurmaktadırlar.

Üretimi ile yeni bir sektörün doğması ve büyümesi sağlanmıştır. Birçok insan kendi bayisini kurmuş ve senelerdir bu sektörün içerisindedir. Çiğ köftenin her sofraya uygun olması ve lezzetinin çok üstün olması bundan kaynaklıdır. Ülkemizdeki çiğ köfte kültürü her ile yayılmış ve buna bağlı olarak da üretim şekilleri çok farklılık göstermektedir. Her ilde farklı bir üretim şekli ile karşılaşmak mümkündür.

Çiğ köfte sektörünün bu kadar gelişmiş olması üretimin de ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. Birçok firma bu sektör içerisinde bayilik adı altında hizmetler sunmakta ve kendi lezzetlerini diğer illere ve semtlere taşımaktadır. Çiğ köftenin bu eşsiz lezzeti her sofra kültürüne uymaktadır ve her öğün yenebilir bir gıda olarak karşımıza gelmektedir.

Yemekten hiçbir zaman bıkmayan kişiler sürekli olarak çiğ köftenin bayilerinden sipariş vermektedirler. Çiğ köfte kültürünün bu denli gelişmiş ve yayılmış olması müşteri hacmini de bir hayli genişletmiş, hali hazırda açık olan bayilerin de kazançlarını oldukça arttırmıştır. Çeşitli özel formül çalışmaları ile de her firma kendine özel çiğ köfte üretimi sağlamaktadır.

Çiğ köftenin her sofraya yakışır olması her firmanın kendi lezzetini ortaya koymasına yol açmıştır. Diğer yiyeceklerin aksine çiğ köfte her öğün yenebilen ve her sofraya uygun bir gıda olması ile oldukça satışa uygun bir sektörü ortaya çıkarmıştır. Bu sektör ile de birçok insan kendine iş olanağı bulmuş ve bu eşsiz lezzetin üretimine başlamıştır.

Çiğ köfte ülkemizdeki birçok sofra kültürüne uygundur. Örneğin bir Ege kültürü ile bir Akdeniz kültürü aynı olmamak ile birlikte çiğ köfte her iki sofra kültürüne de uyabilecek lezzete sahiptir. Bu lezzetin herkes tarafından beğenilmesi ve tercih edilmesi ile de çiğ köftenin bilinirliği artmaktadır.

Çiğköftenin Üstün Lezzeti

Çiğ köfte ülkemizde oldukça sevilen ve tüketilen bir yiyecektir. Bir sektörü de doğuran bu gıda ülkemizde birçok bayiliğin açılmasına da olanak sağlamıştır. Bütün sofra kültürlerine uyum sağlayabilen çiğ köftenin lezzeti tartışmasız diğer yiyeceklerden daha lezzetlidir.

Kesinlikle mide rahatsızlıkları yapmayan formüller ile hazırlanmış çiğ köfteler yurdumuzun her bir köşesine ulaşabilmekte ve daha çok müşteri elde etmektedir. Çiğ köfte lezzetinin turistleri bile etkileyebileceği günümüzde birçok turist bu lezzeti denemiş ve beğenmiştir. Sırf bu lezzeti denemek için binlerce kilometre gelen kişiler de mevcut olup çiğ köftenin yemek kültüründe olan yeri bambaşkadır. Çiğ köftenin hiçbir şekilde başka yiyecekler ile karşılaştırılması bile mümkün olmayıp bu lezzeti hiç denemeyenlerin çok şey kaçırdıklarını söylemek zorundayız.

Çiğ köfte yiyen kimseler kendilerinin en iyi lezzeti tattıklarını söylüyorlar. Çiğ köftenin bu denli bilinmesi ve sevilmesi ise kalitesinin ve farklı oluşunun bir göstergesidir. Bayiliklerinin de oldukça fazla bulunduğu çiğ köftenin kazanç marjı da çok fazladır. Bu sektöre giren birçok işletmeci oldukça fazla kazanç elde edip kendilerine yeni bir bayi açmışlardır.

Çiğ köfte lezzetini bütün herkese ulaştırmak için kurulan bayilik sistemi yurdumuzun her bir yanına bu çiğ köftenin eşsiz lezzetinin ulaşmasını sağlamaktadır. Çiğ köfte kültürünün her sofraya yakışması ile de müşterilerin vazgeçilmez yiyeceği olarak halen satışı bulunmaktadır. Çiğ köftenin eşsiz lezzeti birçok kişi etkilemektedir.