Çiğ köfte günümüz yaşantısında epey tercih edilen bir yiyecektir. İnsanların zaman geçtikçe çiğköfteye duyduğu sevgi ve ilgi de artıyor ve lezzetli bir çiğ köfte tarifi arayışına da giriyorlar. Bunun dışında çiğ köfte satan dükkânlar da zamanla artıyor sektör bu konuda genişliyor. Çiğ köftenin gün geçtikçe seveni de bu noktada artış göstermektedir.

Öncelikle unutmayalım ki çiğ köfte yapımındaki malzemelerin kalitesine dikkat edilmeli ve çiğ köfte tarifi ne kadar iyi olduğu da önemlidir. Birazdan vereceğimiz çiğ köfte tarifi de oldukça lezzetli bir tariftir.

Etsiz Çiğ Köftenin Malzemeleri

*1.5 su bardağı çiğ köftelik esmer bulgur

*2 tatlı kaşığı tuz *1 adet küçük boy soğan

*1 yemek kaşığı biber salçası

*1 yemek kaşığı domates salçası

*2 yemek kaşığı nar ekşisi

*1 adet limonun suyu

*1 su bardağı sıcak su

*2 yemek kaşığı isot

*1 yemek kaşığı yoğurt

*2 yemek kaşığı sıvı yağ

Tam olarak çiğ köfte tarifi kısmına geçmeden önce birkaç önemli noktaya değinelim.

İlk olarak bulguru ince taneli seçmeliyiz ve esmer çiğköftelik bulgur olmalı. Bulgurumuzun kalitesi ne kadar iyi ise çiğköftemizin de kıvamı o derece iyi olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise çiğ köfteye konulan sıcak suyun oranıdır. Çiğ köftemizin kıvamının tutması için bu da önemli bir noktadır.

Çiğ köfte tarifi hakkında vereceğimiz bir diğer püf notası ise isotun kalitesidir. Çiğ köfteye atacağınız isot herhangi bir marketten alacağınız isot olmasın mümkün olduğunca aktardan alınabilirse yapacağınız çiğ köfteler daha iyi tat verecektir ve en önemlisi isotuyla meşhur olan Urfa ‘nın isotundan olması çiğ köfteniz için çok çok daha iyi olacaktır. Bir diğer püf nokta ise soğan ile alakalı.

Soğan direk bulgurun içine rendelememeliyiz. Ayrıca alınıp suyunu çıkarmadan küçük küçük doğranmalı yoksa çiğ köftenize kötü bir acı tat verecektir. Çiğ köfte tarifi ile alakalı bir diğer nokta ise bütün malzemeleri bir kerede atmamalı teker teker bulgura yedirerek yoğurarak atılmalıdır ki kıvamı güzel tutsun.

Son olarak çiğ köftemizin şekil verilme konusuna değinelim. Öncelikle eldiven kullanmalıyız eldivenin avuç içi tarafını yağlamalı ve sulamalıyız son olarak da çiğ köftelere şekil verirken parça büyük ceviz büyüklüğünde alınmalı ve parmak araları hafif açık halde şekil verilmeli.

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Mümkün olduğunca ağzı geniş bir karıştırma kabı gerekiyor. Bu kabın içerisine 1,5 su bardağı esmer bulgur konulmalı. Üzerine bir su bardağı sıcak su ilave edilir ve üzeri 15dk kapalı şekilde bekletilir. Suyu döktükten sonra bulgur kontrol edilmeli avuçta sıktıktan sonra dağılmıyorsa kıvam tutmuş demektir dağılıyorsa biraz daha bulgur ekleyebiliriz. Şişen bulgurun topakları elle veya kaşıkla açıldıktan sonra üzerine 2 yemek kaşığı isot ve iki tatlı kaşığı tuz ilave edilir.

Çiğ köfte tarifi için döküldükten sonra isotun rengi bulgurlara geçesiye kadar iyice karıştırılır. Ardından 1 adet küçük soğan bıçakla küçük küçük kesilerek avuç içine alınıp çok bastırmadan suyu sıkılır ve bulgura ilave edilir ve soğanlar bulgura iyice karışıncaya kadar yoğrulur.

1 yemek kaşığı biber salçası, 2 yemek kaşığı domates salçası 2 yemek kaşığı nar ekşisi 1 yemek kaşığı yoğurt 1 adet limonun suyu ve iki yemek kaşığı sıvı yağ bulgura ilave edilir. Ardından 15-20 dakika boyunca yoğrulur. Artık çiğ köftemiz şekil vermeye hazırdır. İstediğiniz gibi sunum yapabilirsiniz. Bu verdiğimiz çiğ köfte tarifi iyi bir aşçıyla birleşince güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır.